در این طرح، به‌وسیله تلفات حرارتی کوره‌ های صنعتی و با استفاده از توربین‌ بخار، می‌توان درصد قابل‌توجهی از نیاز  انرژی الکتریکی مصرفی در آن صنعت را به طور مستقیم فراهم نمود.

 

 

مطالعات نشان می‌دهد حداقل 20 تا 30 درصد انرژی مصرفی در کوره‌های حرارتی صنایع و نیز 70 تا 80 درصد انرژی حرارتی مصرفی توربین‌های گازی مقیاس کوچک و موتورهای گازسوز از طریق اگزوز خروجی آن‌ها تلف می‌گردد که علاوه بر هدر رفتن انرژی، تبعات آلودگی زیست محیطی را نیز به‌همراه دارد.

تولید برق، آن هم بدون هزینه سوخت اضافی (با استفاده از گرمای تلف شونده)، امری فوق‌العاده مهم و استراتژیک تلقی می‌گردد. همچنین باتوجه‌ به شرایط تولید برق و چشم‌اندازهای آتی، و الزام صنایع به تأمین بخشی از توان مصرفی بصورت خودکفا،راهکارهای تولید برق از روش های تجدیدپذیر حائز اهمیت می باشد.

طراحی و ساخت سیستم‌های دوگانه (موازی) و استفاده هم‌زمان از انرژی حرارتی از راه‌حل‌های مهم جهت افزایش راندمان و بهره‌وری در بخش انرژی هستند؛ بهره‌برداری بهینه و بهره‌وری از انرژی حرارتی در ایران به دلیل نیاز به سرمایه‌گذاری در عین وفور و ارزانی سوخت‌های فسیلی تا اواخر دهه 90 شمسی رشد لازم را نیافته؛ لکن با توجه‌ به کسری ظرفیت تولید برق  و مشکلات ناشی از آن، نیاز به تأمین برق در واحدهای صنعتی به‌صورت خودکفا، هر روز بیشتر و محسوس‌تر می‌گردد. دراین‌ارتباط به‌کارگیری فناوری های‌ تولید هم‌زمان برق و حرارت ، در مقیاس کوچک و متوسط می‌تواند کارایی و بهره‌وری یک سیستم را به نحوی قابل‌توجه افزایش دهد. از طرفی خودکفایی صنایع مربوطه در تامین برق خود، کاهش چندین هزار مگاواتی بارمصرفی شبکه سراسری را به دنبال خواهد داشت.

شرکت نصب نیروی ایران، به عنوان پیشتاز در این زمینه با بهره گیری از متخصصین با تجربه صنعت نیروگاهی، اساتید دانشگاهی صاحب نظر و مشاورین ممتاز بین المللی، اقدام به طراحی پلتفرم های استاندارد اقتصادی در رنج های توان تولید تا سطح 5 مگاوات نموده است. که پس از مراجعه صنعت متقاضی و طی شدن مراحل مقتضی، بصورت بهینه بازطراحی و تنظیم نهایی می گردد.

از نکات مهم در این طرح، سیستم کنترل یکپارچه هماهنگ شونده با منبع حرارتی ورودی است که با همت دست اندرکاران این طرح، بطور اختصاصی طراحی، بومی سازی و اجرا می شود

 

 

 

چطور میتوانیم به شما کمک کنیم؟

آیا صاحب صنعت یا کسب و کاری هستید که به علت عدم تأمین برق متضرر می شوید؟

آیا در کارخانه شما  دودکش کوره و یا اگزوز ماشین های حرارتی وجود دارد؟

آیا امکان تأمین بخار در واحد صنعتی شما مقدور است؟

برای یافتن بهترین راه حل جهت تأمین برق با متخصصان ما در معاونت انرژی صحبت کنید